VY SE PTÁTE-MY ODPOVÍDÁME:-)

Technická poznámka:po přečtení odkazu se vrátíte zpět na naše stránky kliknutím na ZPĚT na horní liště


Také zde najdete odkazy ( NÁŠ TIP) na výrobky, které jsme postupem času vyzkoušeli
Výživa kavalíra
-štěně

-dospělý pes

-starý pes

-problémy v krmení
ŠTĚNĚ
Máme doma štěňátko, jak ho máme krmit?
Plemeno kavalír nemá žádné zvláštní požadavky ohledně stravy.Přesto jinak vyživujeme štěně či dospělého psa.V každém případě se musíme nejprve
rozhodnout jakým způsobem budeme pejska krmit. Buďto mu můžeme "vařit" či kupovat hotové krmivo-granule.
Na trhu je dnes velké množství
značek a je těžké se v tom orientovat. Obecně nedoporučuji hodně levné granule kde je místo masa je přidávána soja !
Uvědomte si že, kvalitní krmení je základem pro dobrý zdravotní stav vašeho pejska. Nechte si např.poradit značku od chovatele či přátel s čím jsou spokojeni.
Pokud máme doma štěne vybíráme v krmivech pro štěňátka případně pro malá plemene. Od 3 měsíce krmíme nejlépe ve třech krmných dávkách od 6 měs.ve dvou.
Doporučenou denní dávku najdeme na obale (většinou dle váhy či věku).Přesto kontrolujeme jak to vyhovuje našemu psíku. Někteří jedinci inklinuji k tloustnutí
a tak je potřeba dávat pozor na krmnou dávku a v případě nadváhy ji o něco snížit.

Naše štěně je od malička mlsné a moc nám granule nejí, jsou nějaké triky?
Občas máme u našich pejsků opačný problém.Pak holt musíme pejskovi přilepšovat granule masem (např.konzervy).Ale nepřidáváme velké množství,aby pejsek neměl
průjem .To většinou zabere:-)Pokud potřebujeme aby pejsek přibral (protože nám moc nejí a ještě je přespříliš aktivní), vybíráme mezi energetickými krmivy(granule pro psy v zátěži).

Máme už dospělého psa, jak často a kdy ho máme krmit?
U dospělého psa můžeme krmnou dávku ponechat rozloženou do dvou porcí nebo krmit jednou denně. Záleží na nás a našem pejskovi,co nám bude vyhovovat lépe.
Co se týče doby, kdy krmit- my praktikujeme večerní krmení u jednodenní dávky a polední + večerní krmení u dávky rozložené.
Druh krmení vybíráme pro dospělého psa.Samozřejmostí by měl být stálý přísun vody. Také není dobré ponechávat granule celodenně. Ztrácíme pak pojem
kolik toho psík opravdu sežral. Navíc pak většinou ztrácí o granule zájem. Někdy se stává, že pes je alergický na určité typy granulí. I zde můžeme sáhnout po
druzích pro alergické psy-většinou to jsou granule s jehněčím masem a rýží.

NÁŠ TIP-zaujala nás zdravá výživa psů a u některých jedinců zkoušíme některá tato krmiva a vitamíny a to zatím s vyborným výsledkem
více na
www.BARON.CZ

Náš pes je už starší,mění se typ granulí?
Určitě budeme staršímu psíku dávat jiné granule.Zde sáhneme po druzích pro seniory.Jedná se většinou o granule typu "Light".To z důvodu,že starší psi (cca od 7 roku)
inklinují k obezitě.Uvědomte si, že překrmováním svému psíkovi ubližujete, trpí klouby, oběhový aparát....Také je lepší krmnou dávku opět rozložit do dvou porcí.


NÁŠ TIP - u starších psíků se osvědčilo padávat geriatrikum
KARSIVAN, které výrazně zlepší kondici vašeho pejska.
Je něco co by našemu pejskovi mohlo ublížit?

Neměli bychom dávat ČOKOLÁDU (je pro psy ve větším množství jedovatá), OŘÍŠKY (hrozí vdechnutí) a nejsou vhodná ani LIDSKÁ JÍDLA (kvůli soli a koření či cukrům...)
Vhodné není ani tropické ovoce. Někteří kavalíři mají rádi určité druhy ovoce či zeleniny (např. jablka,mrkev....). Na odměny jsou dobré piškoty (případně sýr,salám).
Ale opět dáváme v přiměřeném množství. Navíc na trhu je opět velký výběr pamlsků přímo určených pro psy.

NÁŠ TIP -- pro kavalíry je vhodná vyšší miska kde si nenamočí uši do jídla.

Máme dávat ještě nějaké další vitamíny?
Nemusíme dávat již žádné další vitamínové preparáty, v kvalitních granulích je vyvážený poměr látek. Na druhou stranu pokud psa vystavujeme či sportuje a
chceme aby byl v ještě lepší kondici než je, můžeme dávat vitamíny.


NÁŠ TIP-na srst se nám osvědčil např.Dermanom nebo
nově jsme vyzkoušeli také
MIKRO MINERAL
při sportovní zátěži či problémy s klouby jsme vyzkoušeli s dobrými výsledky -Gelacan nebo


Péče o tělo
-Uši a Oči

-Tlapky

-Zuby a paraziti

-Péče o srst

-Koupání a česání


Uši a Oči

Uši - čistíme pravidelně, protože kavalír jako plemeno s těžkýma ušima dolů , může trpět na zánět zvukovodu.V dnešní době se
nám výborně osvědčili ušní kapky (např. rozkladající ušní maz). Takže stačí jen dle návodu pravidelně nakapat pár kapek do zvukovodu
,ucho promasírovat a druhý den setřít či vyčesat zbytky mazu.


Nově jsme také vyzkoušeli LEVANDULOVOU UŠNÍ PÉČIOči - u kavalíra jsou poměrně velké a tak více než u jiných plemen potřebují ošetřovat. Pro běžné ošetření postačí otřít oči papír. kapesníčkem.
Pokud se vyskytne začervenaní oka, můžeme použít některé z doporučených výrobků.

Nově jsme vyzkoušeli OČNÍ PÉČI ZE SILICPokud je oko podrážděné (například vlivem větru...) kápneme OftalNěkdy kavalírkům v době růstu oči tečou a zanechávají skvrny. Pro odbarvení srsti můžeme použít obarvovací kapky

Jsou dobré hlavně pro pejsky které vystavujeme.

Samozřejmě při vážnějších problémech navštívíme veterináře !

Tlapky
Máme stříhat tlapky?
Dříve se tlapky kavalírům tlapky neupravovali.Dnes už jsou takové časy ty tam. Jenom je rozdíl zda-li upravujeme tlapky na výstavu, nebo chceme zastřihnout tlapky spíš z praktického hlediska.
Pokud kavalíra vystavujeme,stříháme tlapky cca měsíc před výstavou,aby nebyl zástřih vidět a pouze tvarujeme. Takové stříhání samozřejmě vyžaduje spolupráci pejska a trochu cviku.


před ostříháním

po úpravě nůžkami


před ostříháním

úprava vhodná na výstavu

praktické ostříhání nůžkami


Zuby a paraziti

Kdy zuby čistit?
Nejdříve musíme zjistit, jestli čištění zubů pomůže nebo má pes už takový zubní kámen, že to sami nezvládneme. Máme-li dospělého psa, který není na čištění zvyklý a má zubní kámen na více zubech, raději mu necháme odtranit zubní kámen u veterináře. Ten by mu měl zuby vyčistit tak (ultrazvukem nebo mechanicky), že můžeme bez problémů začít s pravidelnou údržbou zubů - tedy po předchozí výchově (postupně ho navykáme na čištění zubů, záleží to na jeho povaze a důvěře v nás), abychom neriskovali, že nás náš vlastní pes pokouše. Výchovu neodkládáme, abychom za půl roku znovu neskončili na čištění u veterináře - tedy náš pes. Jestliže má pes na zubech žlutavý povlak, je nejvyšší čas začít s čištěním zubů. Pokud je povlak už žlutavě hnědý - to už je zubní kámen s plakem, musíme odstranit i zubní kámen. A jestli má pes už nahnědlé zuby, rozbolavělé a krvácející dásně a tím i zapáchající dech, bez prodlení spěcháme k veterináři. Tak daleko nemusíme dojít, pokud budeme psovi pravidelně zuby čistit. Až získáme potřebný grif a pes bude na čištění zvyklý, zabere nám čištění zubů jen několik minut.

A jak často ?
Alespoň 1× za týden. U každého psa je to jiné, některému musíme čistit zuby 2× týdně a jiný má pěkné bílé zuby ještě za 14 dní. Vždy se musíme řídit stavem zubů. Ale uděláme lépe, pokud nebudeme čekat až se psovi žlutý povlak objeví a raději mu zuby budeme čistit preventivně.

Čím čistit ?
Nejvhodnější je kartáček na zuby určený pro psy

Prstový kartáček
- podobá se gumovému náprstku a na jeho jedné straně jsou gumové štětinky.
Pastu
- používáme pouze určenou pro psy. Pasty pro psy se vyrábí v různých příchutích
Zubní kámen
- v malém množství ho můžeme (pokud si na to troufneme a pes je klidný) odstranit sami. Používá se k tomu speciální škrabka, nástroje humánních dentistů nebo se dokonce doporučoval hliníkový desetník, aby tvrdý kov nepoškodil sklovinu.

Jak čistit?
I klidnému psovi bychom neměli hned při prvním čištění čistit všechny zuby najednou. Zpočátku čistíme jen nejvíce náchylné nebo postižené zuby - špičáky, stoličky, které jsou vidět hned na první pohled. Po určité době, kdy už nám pes věří a ví o co se jedná, držíme-li v ruce kartáček a pastu, začneme čistit i ostatní stoličky a později řezáky.

Zuby čistíme na klidném místě, aby se pes zbytečně nerozptyloval. Vždy postupujeme důsledně, ale jemně a trpělivě, aby se pes příště nebál. Odhrneme pysky a krouživými pohyby čistíme zuby nejdříve na jedné straně, potom na druhé. Až na konec otvíráme tlamu a čistíme špatně dostupná místa.

Jako prevenci proti zubnímu kameni můžeme psovi podávat různé speciální kostičky na čištění zubů.

A na konec to nejdůležitější - pokud byl pes alespoň trochu hodný, vydatně ho pochválíme, tak jako při jiných úkonech !

Ale proč zuby čistit ?
...měli bychom to dělat hlavně z důvodů zdravotních, ale nezanedbatelné je i estetické hledisko (žluté zuby, zápach). Čištění zubů není nutné kvůli kazům, ten se psům totiž netvoří tak často jako lidem. Větší problém je zubní plak. Pokud se neodstraní, časem se přemění v zubní kámen. Ten psovi může způsobit velké zdravotní problémy. Nejen při příjmu potravy psovi na zubech zůstává mazlavý (zpočátku bezbarvý, později žlutavý) povlak - plak. Je zdrojem bakterií, které mohou infikovat dásně nebo kořeny zubů. Zubní kámen oddaluje dáseň a pomáhá tak vniknutí bakterií do dásně a ke kořenům. Tak mohou vznikat vážné záněty, postižené zuby se začnou viklat a mohou vypadnout. Vážnější, ale méně viditelný problém je, že bakterie mohou pronikat do krevního oběhu a poškozují játra, ledviny nebo i srdce !

NÁŠ TIP- Skvěle se nám osvědčilo používat výrobky z řady CET (prodlužuje dobu mezi čištěním na veterině)-viz nabídka
Pravidelně také používáme přípravky proti parazitům


NÁŠ TIP-vyzkoušet můžete sprej nebo spot např. značky FRONTLINE , ještě lépe se nám osvědčil antiparazitní obojek

Tyto přípravky jsou proti blechám, klíšťatům, ale i proti komárům a dalším parazitům......

Nezapomínejme také na odčervení - přípravky dostaneme u veterináře.

a u veterináře dáváme také pravidelně vyprazdňovat ANÁLNÍ ŽLÁZKY.


Vakcinace psů
Očkování, neboli vakcinace, patří spolu s odčervením mezi nejdůležitější preventivní opatření u psů !

První očkování štěňátek, a to proti psince, parvoviroze, infekčnímu zánětu jater, příp. proti coronaviroze a psincovému kašli, se provádí po ukončeném šestém týdnu věku-takže ještě u chovatele. Štěňátka by měla být v té době 1–2krát odčervena a v období vakcinace by měla být klinicky zdravá, neboť vakcinace představuje pro organismus poměrně velkou zátěž.

Není vhodné provádět ve stejný den očkování i odčervení, optimální je, když jsou antiparazitika aplikována alespoň 5 dní před vakcinací.

Před očkováním by měl veterinární lékař štěňátka vyšetřit a pokud jeví jakékoliv zdravotní potíže, není vhodné štěně očkovat.

Revakcinace se provádí cca 2–3 týdny po primovakcinaci, tentokrát vakcina kromě výše zmíněných onemocnění zahrnuje i leptospirozu. Třetí aplikaci vakciny je třeba provést opět za 2–3 týdny po předešlém očkování a důležité je, aby štěně bylo starší alespoň 12 týdnů.

Teprve po tomto třetím očkování je možné štěně vystavit kontaktu s větším množstvím psů bez rizika infekce. Štěňata mladší tří měsíců s nedokončeným vakcinačním schématem nemají ještě zcela zralý imunitní systém a dostatečné množství protilátek, aby byly schopné se účinně bránit nebezpečným virovým nákazám, zejména psince a parvoviroze.

Vakcinace proti vzteklině je povinná od šesti měsíců věku a nedoporučovala bych její podání provádět výrazně dřív, zejména není vhodné ji u štěňátka aplikovat současně s ostatními infekčními nemocemi.

U dospělých psů se provádí revakcinace pravidelně jednou ročně proti infekčním onemocněním i proti vzteklině. Pokud není dodržen roční interval mezi vakcinacemi, je nutné provést přeočkování proti infekčním nemocem v odstupu 2–4 týdny.

Několik dní před každým očkováním je vhodné mít i dospělého psa odčerveného. Vakcinován může být jen zdravý pes a veterinární lékař před samotnou injekcí psa celkově vyšetří. Jakkoli nemocný nebo oslabený pes si na vakcínu nevytvoří dostatečnou imunitní odpověď a v důsledku toho může onemocnět, i když je očkován!!!

Kromě těchto základních očkování, které by měli být samozřejmostí pro každého majitele psa, je v současné době na trhu vakcina proti lymské borelioze. Její aplikace má určitě dobré opodstatnění u velkých, hustě osrstěných psů, kteří se často pohybují v přírodě.

U chovných fen stojí určitě za zmínku vakcina proti herpesviroze, která se aplikuje těsně před nebo po krytí a revakcinuje před porodem.

Dále existuje vakcina proti dermatofytoze (plísňové onemocnění), proti tetanu a proti giardioze. Tyto vakciny se nepoužívají zcela paušálně, ale v určitých situacích je jejich použití opodstatněné.O možné aplikaci se poraďte se svým veterinářem.

MVDr. Kaplanová Jolana


Péče o srst
Kavalír není náročný na ošetření srsti jako jiná dlouhosrstá plemena, přesto se samozřejmě musí jeho srsti určitá
péče věnovat.Rozhodně je dobré učit česaní už od mala, byť ještě není co
česat, v pozdějším věku psa se vám nácvik vyplatí. Největší pozornost by
se měla věnovat uším a srsti na nohách a pod zadečkem - to jsou místa kde
nejčastěji dochází k zaknocení srsti.
Česat stačí cca obden, dle typu srsti.Samozřejmě pokud se chystáme na
výstavu věnujeme srsti větší pozornost a to né jen těsně před výstavou.

Nejčastěji používané kartáče a hřebeny jsou:

Tento typ hřebenu je vhodný na uši.Můžeme použít i řidší hřeben.Pokud začínáme ucho česat,uchopíme ho u kořene a opatrně rozčešeme,pak můžeme ještě použít hustší hřeben.

Podobný typ hřebenu (nebo tentýž),použijeme na další partie těla (např na prapory na ocase,nohách a na srst na hrudníku).

Na tělo se už hodí kartáč kterým češeme psu srst po směru růstu chlupů,od hlavy přes hřbet.

POJEDEME NA VÝSTAVU
A je to tady, máme pejska přihlášeného na výstavu. Máme tedy nějaký čas na přípravu srsti. Mnoho zvláště zahraničních rozhodčích
se často pozastavuje nad úpravou našich psů na výstavu.K výstavě nepatří jen dobrý handler a trénovaný pes, ale samozřejmostí je
hlavně upravený pes.

Prvním předpokladem je kvalitní psí kosmetika, na psa nepoužíváme lidskou kosmetiku!
Kvalitní kosmetiku najdete např.:
www.happyanimals.cz, www.profikosmetika.cz .........
My nejčastěji používáme kosmetiku BEA -
www.bea.cz


NÁŠ TIP-vyzkoušeli jsme např.:
 

Kdy koupat na výstavu?
Kavalíra se nekoupeme nikdy těsně před výstavou, ideální je tak 14 dní (týden) před výstavou,aby
srst nebyla příliš otevřená."Podvozek :-))" vykoupeme den před výstavou. Psíka nenecháváme volně proschnout, ale vyfénujeme
(takže další věc co trénujeme od mala:-)))

fénujeme vždy odshora a po růstu směru chlupů,a průběžně zčesáváme kartáčem,aby se srst nezvlnila
 

Kavalír je plemeno které se neupravuje střihem !Přesto lze na něm stejně jako na mnoha dalších plemenech provést jemný zástřih.Jde vlastně jen o zarovnání praporu-tedy na ocasku,nohách,uších.
Nikdy nestříháme těsně před výstavou!
Ideální je 1 až dva měsíce před výstavou.
Pozornost věnujeme i tlapkám,pokud jezdíme na výstavy-nestříháme moc,jen zarovnáme do tvaru.
 


Ať už česání či jakékoliv jiné ošetřování s psíkem nacvičujte pomalu a hravou formou,za pamlsek psík
jistě přetrpí nějakou tu chvilku "trápení:-)))"Ideálně upravený kavalír na výstavu.
-čistá splývavá srst bez zvlnění
a krásně rozčesáná srst -jistě s použitím psí kosmetiky

byť jistě na tomto jedinci byla provedena jemná úprava střihem(viz tlapky,uši)
přesto v době focení působí vše přirozeně.

Prostě tahkle by to mělo vypadat:-)))

A na závěr výborná hračka kterou jsme také vyzloušeli :-))